Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_02
  • slajd_04
  • Slajd_01
  • slajd_06
  • Slajd_03
  • slajd_05
Reklama

XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej

Email Drukuj

Zbliża się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej...

Mottem tegorocznego konkursu są słowa z wiersza Emilii Michalskiej pt. „Przyjaźń”

Przyjaźnię się z Ziemią moją,
własną, roztomiłą,
zniewolona Jej urodą,
jej przemożną siłą...

Celem konkursu jest przypomnienie sylwetki wyjątkowej artystki, nie z wykształcenia, ale z powołania, z potrzeby serca. Konkurs, kultywować tradycję ludową i integrować środowiska twórcze. W konkursie mogą startować twórcy zrzeszeni lub nie, nie mogą być jednak związani zawodowo z prezentowaną dziedziną twórczości.

Szczegóły w regulaminie zamieszczonym na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, organizatora konkursu:
http://www.emgok.pl/wp-content/uploads/Regulamin-2017.pdf

Emilia Michalska (ps. Ewa Urbusiowa, Kalja) urodziła się 7 lipca 1906 roku w Pruchnej. W latach 1912-1920 uczęszczała do szkoły ludowej, a następnie do jednorocznej szkoły gospodarstwa domowego. Większość życia spędziła w rodzinnej miejscowości, gdzie pracowała z mężem na gospodarce. Debiutowała w 1930 roku w krakowskim czasopiśmie "Rola". Jest autorką kilku tomików poetyckich: Zapach ziemi (1973), Chłopskie słowo (1977), Chylą się moje dni (1980), Jesienne liście (1981), Cieszyńskie kwiaty (1989), Zmagania z czasem (1994), Chcę żyć, a nie być (1998). Pisała wiersze, bajki ludowe, ballady, pastorałki, gawędy, opowiadania i utwory sceniczne. Zajmowała się także malarstwem. Zmarła 24 października 1997 w Cieszynie, została pochowana w Pruchnej. W jej rodzinnej wsi znajduje się Izba pamięci Jej imienia.

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk