Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_03
  • Slajd_01
  • slajd_04
  • slajd_06
  • Slajd_02
  • slajd_05
Reklama

Program KWW Sławomira Rozmarynowskiego

Email Drukuj

Szanowni Państwo!
Jak mawiają startujący w wyborach - przystępując do nich, trzeba mieć wizję. W tym roku będą mieli Państwo przedłożone trzy takie wizje...

 

 

Pierwszą, Pani Burmistrz, która wprost wynika z dotychczasowych działań i jest zwyczajną kontynuacją Jej działalności i dwie kolejne, które z założenia powinny obalić tę pierwszą … tyle w teorii.
W praktyce widzę, że dwie będą „wychuchane”, „wymuskane” do najmniejszego szczegółu, „wygłaskane” społecznie, w których duży nacisk będzie położony na wizerunek, czyli szatę zewnętrzną (trochę takie pudrowanie rzeczywistości), choć przyznam, będącą niewątpliwie mocną stroną moich Kontrkandydatek (które swoją drogą całe lata realizowały wspólnie szczytne cele, a teraz „Strumień zasługuje na więcej” …).
I trzecia wizja - moja - „techniczna”, prostolinijna, ścisła, racjonalna, mierząca siły na zamiary (tzn. z uwzględnieniem obecnego zadłużenia) – tak jak mi to nakazuje moje wykształcenie, uprawnienia oraz zdobyte doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych oraz w pracy z ludźmi (w spółdzielni oraz wspólnotach mieszkaniowych) i być może będzie to wizja – taka zwykła, przyziemna, bez fajerwerków, powiedziałbym - męska.

Wytypowałem siedem obszarów, które będą dla mnie priorytetowe. W ich rozwiązywaniu często będą pomagać mi Członkowie mojego Komitetu, bo nie w każdym się czuję jak ryba w wodzie. Są to:

Kanalizacja sanitarna obszarów Gminy.
Można powiedzieć, że ten temat ma już „brodę”, więc ograniczę się tylko do propozycji usprawnienia typowania lub logiki wykonywania niektórych zadań.
Chwalimy się, że wydaliśmy na remonty dróg w ciągu roku ponad 2 mln zł – dużo. Czy nie byłoby zasadne, żeby w ramach tych prac „uzbrajać” w sieć kanalizacyjną poszczególne ulice, skoro i tak są rozkopane – zdaję sobie sprawę, że wymusi to kolejność wykonywanych zadań, lecz z pewnością przyniosłoby spore oszczędności, bo czas płynie, a na kanalizację jest coraz mniej pieniędzy zewnętrznych i pozostaną nam za niedługo tylko i wyłącznie krajowe.

Modernizacja ciepłowni miejskiej
Trzeba wykorzystać ostatni czas na uzyskanie dużego 85% dofinansowania z UE i pozbyć się wstrętnego smogu ze Strumienia, podłączając budynki jedno i wielorodzinne, użyteczności publicznej i usługowe do nowoczesnej, produkującej „czyste” i tanie ciepło -  ciepłowni miejskiej.

Rewitalizacja Kaflarni w ramach projektu Partnertswa Publiczno – Prywatnego na Dom Spokojnej Starości dla Mieszkańców naszych Sołectw i Miasta.
Mierząc siły na zamiary mam świadomość, że jest to projekt, który może pochłonąć grubo ponad 30 mln zł, dlatego zaproponowałem tę formę finansowania.
Zaletą projektów realizowanych w ramach tej formuły, z których korzysta coraz więcej gmin jest to, że Partnerzy dzielą się ryzykiem inwestycyjnym, a Gmina nie musi wnosić wkładu pieniężnego do projektu. My „wnosimy” teren wraz z zabytkową Kaflarnią, a zainteresowany inwestor środki na realizację projektu, gdzie po oddaniu go do użytkowania jako Operator obsługuje powstały Dom przez umówioną ilość lat (to tak w skrócie).

Budżet obywatelski
Jestem zwolennikiem podmiotowego podchodzenia do Wyborców. Narzucanie Wyborcom „jedynej słusznej drogi” po prostu mi się nie podoba.
Można czerpać dobre wzorce tam, gdzie budżet funkcjonuje i działa od lat. Dla przykładu podaję link do „ściągi” dla mieszkańców Poznania z  orientacyjnymi kosztami różnych, ale nie wyłącznych zadań, które poznaniacy mogli zgłaszać w swoich „małych Ojczyznach” (www.budzet.um.poznan.pl/pbo2017/przykladowe-koszty_/).    
U nas Pani Burmistrz + Radni + Sołtys + Rada Sołecka „narzuca” rodzaj i termin wykonania zadania. Również postawa mojej drugiej Kontrkandydatki nie zapowiada zmian w sposobie ich  realizacji – np. deklaracja wybudowania w każdym Sołectwie placu zabaw wraz z siłownią.
Mi akurat ten pomysł nie przeszkadza, bo mam troje dzieci, w tym roczną córkę, więc chętnie zaprowadzę ją na ten plac, jednak co z tymi, którzy wolą np. oświetlić swoją ulicę, bo czują się mało bezpiecznie lub chcieliby wybudować chodnik, bo boją się o zdrowie i życie swoich dzieci, które muszą poboczem iść do szkoły?
Dlaczego to my nie możemy o tym decydować?
Przecież taki plac zabaw z siłownią potrafi kosztować 250,00 tys zł czyli 500,0 metrów chodnika (o szerokości 2,0 m) lub oświetlenie sześciu ulic.
Jesteście pewni, że wszyscy poprą budowę placu zabaw w pierwszej kolejności? Budżet obywatelski jest sposobem na pobudzenie Mieszkańców do działania i wzmacnia postawy obywatelskie (według mnie bardziej niż punkt konsultacyjny, w którym pracuje opłacana przez nas osoba).
Można przyjąć założenie, że każde „małe” zadanie (np. do 250,00 tys. zł) będzie musiało podlegać głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego – i niech Ci, którzy się nie wypowiedzą nie narzekają później, że czegoś nie chcieli lub, że pomysł był nie trafiony!

Odrolnienie gruntów
Już kiedyś o tym dużo pisałem – największą pozycją dochodową budżetu Gminy stanowią podatki od od osób fizycznych (część z naszych PIT-ów). Żeby mieć ich więcej potrzebujemy nowych Mieszkańców, którzy coraz chętniej sprowadzają się do naszych Sołectw, a żeby mogli u nas zamieszkać muszą się gdzieś wybudować. Dlatego odrolnienie i udostępnienie nowych terenów pod zabudowę.

Edukacja – wyrównywanie szans
Jak wyrównać szanse edukacyjne pomiędzy szkołami sołeckimi a miejskimi?
Cztery lata temu proponowałem „premię” (równowartość zwracanych przez Skarb Państwa środków za realizację funduszu sołeckiego, który wywalczyłem dla naszych sołectw) dla szkół osiągających najlepsze wyniki z egzaminów końcowych.
Wciąż uważam, że jest to dobry pomysł. Zastanawiałem się jeszcze nad „profilowaniem” naszych szkół.
Co by było, gdyby każda z naszych szkół specjalizowała się (ponadprogramowo) w innej dziedzinie np.: biologiczno-chemicznej, matematyczno-fizycznej,  sportowej czy językowej. Myślę także, że niegłupim pomysłem byłoby „wyłapywanie” zdolnych w celu przygotowania ich do olimpiad przedmiotowych – takie ogólnogminne, żeby mogli zdobywać laury dla nas wszystkich (i może to być szkoła, w którymś z sołectw np. w Bąkowie – wielu z nas przecież wozi swoje dzieci na dodatkowe zajęcia poza gminę w celu poszukiwania dla nich lepszego startu).

Osoby niepełnosprawne w Gminie
Dlaczego u nas nie wdrażamy Wczesnego Wspomagania Rozwoju najmłodszych, a przy tak dużej liczbie uczniów niepełnosprawnych kończących gimnazjum (czy obecnie klasę ósmą) nigdy nie powstała szkoła przysposabiająca do pracy (w porozumieniu z Powiatem jako organem prowadzącym i jego Zarządem, jak w pobliskim Skoczowie)? Mamy przecież wykwalifikowaną kadrę tu na miejscu w Strumieniu, to po co wozić niepełnosprawnych uczniów po całej okolicy (Skoczów, Cieszyn, Jastrzębie, Żory).

Pozostałe obszary, o których nie wspomniałem (bezpieczeństwo, sport, kultura itp.),  to przecież bieżąca praca burmistrza – urzędnika, który został  powołany Państwa głosami oraz organizacji, związków, kół, towarzystw i stowarzyszeń, które go w tym wspierają i robią to znakomicie - nie widzę potrzeby na wprowadzanie w tych obszarach zmian.

Podsumowując, chciałbym porównać propozycje Kandydatów do tematyki mi bliskiej, a mianowicie żeglarstwa (stąd zdjęcie w tle). Pani Burmistrz prowadzi pięknie ożaglowany jacht, który według mnie ma przeciekający kadłub. Pani Lilla Salachna-Brzoza ma pomysł podobny, tylko jeszcze bardziej „rozwinięte”, aczkolwiek czułe na podmuchy żagle (bardzo dużo deklaracji i pomysłów – wiele z nich kosztownych), co może doprowadzić nas do wywrotki lub rozbicia się na skałach. Ja proponuję mniej okazały jacht, ale ze szczelnym kadłubem, być może z nieznacznie zrefowanymi ale za to bezpiecznymi żaglami, który pewnie doprowadzi nas do portu. Ahoj!
Z żeglarskim pozdrowieniem Sławomir Rozmarynowski

 

UWAGA: Kandydat wyraził zgodę na zadawanie pytań. Można je wysyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 09.10.2018.


Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk