Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_01
  • Slajd_03
  • slajd_06
  • slajd_04
  • slajd_05
  • Slajd_02
Reklama

Poszukiwani świadkowie

Email Drukuj

 

Poszukiwani świadkowie -
Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim
...

 

 

Pierwsza połowa 1945 roku to jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach Śląska Cieszyńskiego. Obszar ten, znajdujący się na przedpolu Morawsko-Ostrawskiego Zagłębia Przemysłowego, był bardzo ważny pod względem strategicznym. Z tego względu niemieckie dowództwo podjęło decyzję o jego obronie za wszelką cenę. W tym celu ściągnięto z innych odcinków frontu dodatkowe siły i jednostki.

Zatrzymanie ofensywy Armii Czerwonej na Śląsku Cieszyńskim to problem badawczy niezwykłej wagi. W sytuacji, kiedy dywizje 1. Frontu Ukraińskiego znajdowało się już kilkaset kilometrów od Berlina, zatrzymanie na ponad dwa miesiące radzieckiej ofensywy w rejonie Strumienia i Pruchnej, było wydarzeniem wyjątkowym w ostatnich miesiącach zmagań II wojny światowej.

Obecnie trwają prace nad książką szczegółowo opisującą działania militarne na Śląsku Cieszyńskim w pierwszej połowie 1945 roku.

Podstawę bazy źródłowej stanowić będą nieznane dotychczas tysiące stron dokumentów niemieckich jednostek Grupy Armii „Środek” i 4. Frontu Ukraińskiego, znajdujące się obecnie w National Archives and Records Administration w Alexandrii w Stanach Zjednoczonych (tzw. „Mikrofilmy Alexandryjskie”) oraz Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku pod Moskwą.

Jednak, aby dopełnić obrazu tamtych wydarzeń, niezbędne są fotografie i relacje mieszkańców. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc do mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy pamiętają tamte wydarzenia lub też posiadają fotografie dotyczące frontowych walk. Ufamy, że pozyskane fotografie, jak i relacje świadków tamtych wydarzeń, w dużym stopniu wzbogacą treść powstającej publikacji.

Owocem kilkuletniej pracy badawczej będzie nie tylko książka dokumentująca zmagania militarne, ale też konferencja naukowa podsumowująca podjęty problem badawczy.

Projekt realizowany jest dzięki pomocy Wójta Gminy Zebrzydowice i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach w ramach „Małych Projektów” Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Cieszyńska Kraina”.

 

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie

Wojciech Kiełkowski, Chybie (665 242 153, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Grzegorz Kasztura, Cieszyn ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

 


Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk