Niezależny portal informacyjny Gminy Strumień                           

  • Slajd_03
  • slajd_04
  • slajd_05
  • Slajd_02
  • slajd_06
  • Slajd_01
Reklama

"Dzieje Szkoły Podstawowej w Mnichu"

Email Drukuj

 

Mając na uwadze fakt, iż na terenie Strumienia jest spora grupa prawdziwych pasjonatów historii regionalnej informujemy , że wydana została książka "Dzieje Szkoły Podstawowej w Mnichu"
Do nabycia jest w Szkole Podstawowej im. Pawła Kojzara w Mnichu. Oprawa twarda, 324 strony. Autorem jest Pan Wojciech Kiełkowski...
Poniżej fragmenty ze wstępu do książki.

Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie historii szkoły w Mnichu w latach 1873-2013. Okazją do powstania niniejszej publikacji jest 140 rocznica powstania tej szkoły. Dzieje tej placówki oświatowej to historia niezwykła i odkrywcza. To istotny i fascynujący fragment dziejów Śląska Cieszyńskiego.

Na kartach niniejszej książki przedstawiłem historię placówki, od momentu jej powstania w epoce Habsburgów, poprzez okres międzywojenny i okupacji hitlerowskiej, aż do czasów powojennych i współczesnych. Szczegółowo przedstawiłem okoliczności otwarcia szkoły w 1873 roku, jak też budowę kolejnego budynku, który oddano do użytku w 1926 roku. Sporo miejsca poświęciłem rozbudowie szkoły, jednemu z ważniejszych przedsięwzięć na terenie gminy Chybie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Kreśląc obraz 140 - letniej historii szkoły najważniejsze były dla mnie te osoby, które ją tworzyły, wspierały i uczestniczyły w jej życiu. Bohaterami prezentowanej książki są przede wszystkim kierownicy, dyrektorzy, nauczyciele, cała kadra pracowników, uczniowie i ich rodzice. W oparciu o dostępne źródła historyczne podjąłem próbę przywołania nazwisk wszystkich kierowników i dyrektorów oraz nauczycieli pracujących w szkole w latach 1873-2013.

Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić dzieje tej szkoły bez Pawła Kojzara, rodem ze Zbytkowa, który dokładnie 100 lat temu został jej kierownikiem. Stanowił on istotną część historii tej placówki oświatowej, jako jej wieloletni, wielce zasłużony kierownik i nauczyciel, a obecnie jej patron. Z tego właśnie względu, odrębny rozdział niniejszej książki został jemu poświęcony. To pierwszy tak obszerny biogram patrona mniskiej szkoły. Dodam tylko, że podążanie śladami i odtwarzanie losów Pawła Kojzara przysporzyło mi wiele radości i satysfakcji.

Podstawowym źródłem informacji były przebogate zbiory archiwalne zgromadzone w szkole, jak też dokumenty znajdujące się w archiwach państwowych - w Bielsku - Białej, Cieszynie, Katowicach i Wiedniu.

Niezwykle cenne okazały się materiały znajdujące się w Archiwum Państwowym w Katowicach w zespole akt Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego (1922-1939). Do bardzo wartościowych należy zaliczyć dokumenty znajdujące się w Archiwum Państwowym w Katowicach, Oddział w Bielsku - Białej, w zespołach akt o nazwach: Bezirkshauptmannschaft in Bielitz (1850-1918), Starostwo w Bielsku (1918-1939) i Rada Szkolna Powiatowa w Bielsku (1868-1935). Nie mniej cenne okazały się przebogate zbiory w Archiwum Państwowym w Katowicach, Oddział w Cieszynie, przede wszystkim takie zespoły jak: Akta gminy Chybie, Sąd Okręgowy w Cieszynie, Komisja Szkolna Księstwa Cieszyńskiego oraz raczej pomijane przez historyków dokumenty strumieńskich notariuszy, np. Akta notariusza dr. Stanisława Dobrowolskiego.

Do opracowania książki bardzo cenne były źródła drukowane znajdujące się w Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Bibliotece Narodowej Republiki Czeskiej (Národní knihovna České republiky) w Pradze i Austriackiej Bibliotece Narodowej (Österreichische Nationalbibliothek) w Wiedniu. W poszukiwaniu obrazu przeszłości bardzo pomocne okazały się księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej w Strumieniu.

Każda odnaleziona informacja, często zapisana na kartach starych kronik i pożółkłych, mocno zniszczonych dokumentów zalegających w archiwach państwowych, napawała mnie radością i satysfakcją. Wszystko to było dla mnie poważną motywacją w trakcie wieloletniej pracy badawczej.

Podczas pisania książki miałem przyjemność poznać rodzinę Kojzar. Był to dla mnie wielki zaszczyt. Wielogodzinne rozmowy o Pawle, Brandysach, historii Zbytkowa, Strumienia i Mnicha, jak i mniskiej szkoły pozwoliły dokładnie poznać te fragmenty obrazu przeszłości, które dotychczas nie znałem.

mail do autora: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Podziel sie na Opublikuj na Twitterze! Wykop ten artykuł Podziel się na Gronie! Pochwal się na Naszej-Klasie!Ustaw status gg

Damsoft Wędkarstwo-śląsk