Fontanna solankowa

Fontanna solankowa znajduje się w strumieńskim parku. Wykorzystuje źródła solanki jodowo- bromowej z Zabłocia (odkryte w 1891 r.).
Została uroczyście otwarta podczas "Staromiejskiej Wiosny" 6 czerwca 2009 r. Fontanna działa codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00 (wieczorem jest podświetlona). Wstęp do parku jest całkowicie bezpłatny

W litrze zabłockiej solanki są 144 miligramy jodu - ewenement na skalę światową.

Solanka wspomaga leczenie:
• chorób dróg oddechowych: astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, pylicy płuc, ataków utrudnionego oddychania lub duszności, uporczywego kaszlu i alergii,
• chorób laryngologicznych: alergicznego schorzenia nosa i zatok, chronicznego zapalenia zatok i gardła
• niedoczynności tarczycy
• schorzeń dermatologicznych: egzemy, łuszczycy, alergii, zapalenia skóry, trądziku
• nerwic, stanów przemęczenia spadku odporności na stres
 Ponadto:
• poprawia metabolizm, przyspiesza spalanie tkani tłuszczowej i zmniejsza objawy cellulitu
• odbudowuje własne mechanizmy obronne organizmu
• zapobiega częstym chorobom dróg oddechowych, grypie, katarowi siennemu
• jedynym przeciwwskazaniem jest nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe oraz uczulenie na któryś ze składników szczególnie jod lub brom.

Dwuletnie prace modernizacyjne w strumieńskim parku można podzielić na 3 etapy:

W pierwszym etapie inwestycji przeprowadzono rewitalizację zieleni, w ramach której zostały wykonane między innymi: prace związane z wycinką drzew i krzewów, prace pilęgnacyjno – konserwacyjne, wymiana obrzeży trawnikowych oraz uzupełnienie zieleni.
Ten etap prac był współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W kolejnej fazie tego etapu wdrożony został system monitoringu oraz wymieniono oświetlenie.

W drugim etapie powstało centrum kulturalno – rekreacyjne: wybrukowany został teren pod scenę i widownię, powstała szachownica z płyt chodnikowych, zakupiono szachy plenerowe, osadzono trzy stoliki do gry w szachy oraz stół do ping - ponga, zakupiono ławki oraz zamontowano latarnie parkowe. Zakończeniem tego etapu prac było uroczyste otwarcie centrum, które odbyło się 9 maja br. Działania te były współfinansowane z Funduszu Mikro Projektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Trzeci, ostatni etap obejmował budowę fontanny solankowej wraz z odnowieniem małej architektury. Powstała fontanna solankowa, która korzystać będzie ze źródła solanki jodowo-bromowej znajdującego się w Zabłociu (Gmina Strumień), przeprowadzono konserwację i restaurację zabytkowego Pomnika Ofiar Hitleryzmu, remont schodów i dojścia do pomnika oraz odnowienie placu zabaw.


Najnowsze ogłoszenia

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. More details…