Wygaszanie gimnazjów - uczniów będzie mniej

Od września, w wyniku wygaszania gimnazjów, w szkołach prowadzonych przez Gminę Strumień uczyć się będzie jeden rocznik mniej niż dotąd. W efekcie zmniejszy się ogólna liczba uczniów, a także liczba oddziałów.

W roku szkolnym 2018/2019 do szkół i przedszkoli, prowadzonych przez Gminę Strumień, uczęszczało 1290 uczniów i 453 przedszkolaków. Z przedstawionej Radzie Miejskiej Strumienia informacji, dotyczącej planowanej struktury szkół i przedszkoli na rok szkolny 2019/2020, wynika, że od września liczba uczniów w gminnych szkołach zmniejszy się o 121. Efektem tej zmiany będzie spadek o 7 liczby szkolnych oddziałów – z 69 do 62. Stabilnie kształtować się będzie natomiast liczba dzieci w przedszkolach i liczba przedszkolnych oddziałów. W roku szkolnym 2019/2020, tak jak to miało miejsce w roku 2018/2019, w Gminie Strumień będzie funkcjonowało 20 takich oddziałów.

Spadek liczby uczniów w szkołach ma przede wszystkim jedną przyczynę – od września w podległych Gminie Strumień placówkach uczyć się będzie jeden rocznik dzieci mniej. To efekt reformy oświaty, która zlikwidowała trzyletnie gimnazja, wydłużając jednocześnie naukę w szkole podstawowej o dwa lata. Innymi słowy dotąd w szkołach Gminy Strumień uczyło się dziewięć roczników młodych ludzi, a od września tych roczników będzie osiem.

Jak informuje Brygida Biegun, kierownik Referatu Edukacji Urzędu Miejskiego w Strumieniu, liczba uczniów i przedszkolaków, którzy będą uczęszczać do podległych gminie szkół i przedszkoli najprawdopodobniej jeszcze ulegnie zmianie. W trzech przedszkolach są bowiem nadal wolne miejsca. Może się również zdarzyć, że rodzice, którzy zapisali dziecko do placówki wychowania przedszkolnego, zmienią zdanie i je wypiszą. Z kolei rodzice uczniów szkół podstawowych praktycznie do końca sierpnia mogą pojawić się w przypisanej do ich miejsca zamieszkania szkole (szkole obwodowej) i zgłosić tam swoje dziecko. Dotyczyć to może na przykład dzieci uczących się dotąd w szkołach prowadzonych przez inne gminy czy podmioty nie samorządowe, jak również dzieci, które w czasie wakacji zamieszkały na terenie Gminy Strumień - chociażby tych powracających z zagranicy, bo takie sytuacje również się zdarzają.

Jeżeli takich przypadków będzie więcej, to samorząd nie wyklucza rozważenia możliwości uruchomienia dodatkowych oddziałów. Mimo to brak w szkołach jednego rocznika z pewnością sprawi, iż w porównaniu z rokiem szkolnym 2018/2019, zarówno uczniów jak i oddziałów będzie mniej. - Na pewno sytuacja ta powinna wpłynąć na złagodzenie zmianowości nauczania, która miała miejsce w niektórych szkołach, ale dzisiaj mówić o konkretach jest jeszcze za wcześnie, ponieważ prace nad nowymi planami lekcji w szkołach nadal trwają – mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

Źródło: UM Strumień

Autor

damiano

Administrator portalu www.strumien.com

Najnowsze ogłoszenia

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. More details…