Życie kulturalne

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

ul. Młyńska 14
43-246 Strumień
tel. 33 8570-174
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dyrektor: Bogusław Żydek

Czas pracy:
Pn. - pt.: 9:00 - 16:00 - dział usług
oraz wg harmonogramu zajęć i imprez

Głównym celem działalności kulturalnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury jest rozpoznawanie i rozbudzanie potrzeb kulturalnych środowiska, kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w kulturze, prowadzenie różnorodnych form edukacji kulturalnej odbywającej się na terenie całej gminy oraz wyrównywanie szans w dostępie do kultury również za pośrednictwem wchodzących w jego skład świetlic środowiskowych.

W ośrodku działają liczne sekcje m. in. plastyczne, taneczne, fotograficzna, instrumentalne. Znajduje się tam silnie działające środowisko plastyków, śpiewaków, muzyków, poetów i twórców rękodzieła artystycznego. Od kilku lat działa również wypożyczalnia strojów.

Z myślą o odbiorcach kultury o różnych zainteresowaniach oraz w różnym przedziale wiekowym, ośrodek co roku wzbogaca ofertę imprez i dba o profesjonalne ich przeprowadzenie. Wiele oryginalnych propozycji, takich jak zlot kolekcjonerów, spotkania motocyklowe czy zlot starych samochodów, trafia w gusta pasjonatów wszelkiego rodzaju „zbieractwa”.

Ważnym aspektem działalności instytucji jest pierwiastek edukacyjny. Odbiorcy mają więc okazję spotkać się z wykonawcami prezentującymi różne style w muzyce – od popularnych, młodzieżowych, poprzez jazz, po muzykę klasyczną. Kolejną propozycją jest prezentowanie odmiennych kultur (kultura żydowska, ukraińska, japońska itp.) oraz muzyki różnych stron świata. Na scenie ośrodka kultury gościli wykonawcy z Czech, Słowacji, Ukrainy a nawet odległej Kenii. Wszystkie tego typu spotkania są urozmaicane pokazami tańców, strojów i degustacją potraw danego kraju. Za sprawą ośrodka kultury niewielki Strumień odwiedzają też gwiazdy pierwszej wielkości m. in. VOO VOO, Wojciech Waglewski, Andrzej Sikorowski, Abradab, Czesław Mozil, Kuba Badach, De Mono. Stanisław Soyka, który wykonał pięć koncertów z miejscowym, chórem „Lutnia” w ramach projektu Silesian Friendship Tour realizowanego przez MGOK, stał się przyjacielem śpiewających Strumieniaków. Ośrodek Kultury ściśle współpracuje z Towarzystwem Śpiewaczym „Lutnia”. Na stałe odbywają się również próby dobrze znanej grupy Mumio. Wiele ciekawych akcji organizowanych jest wspólnie z bardzo prężnie działającym strumieńskim kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, która ma w ośrodku kultury swoją siedzibę, gdzie stworzyła izbę regionalną. Wraz ze świetlicami środowiskowymi przeprowadzane są również akcje, w których udział biorą młodzi ludzie. Do ciekawszych zaliczyć można nocne poszukiwanie skarbów w podziemiach ratusza podczas Nocy Andersena, obiad w renomowanej restauracji w ramach projektu związanego z zachowaniem przy stole, samochodowe rozgrywki komputerowe, które odbyły się w prawdziwym Fiacie 126p z zainstalowanym wewnątrz komputerem oraz wiele, wiele innych pomysłów. Publiczność strumieńska przyzwyczajona do udziału w imprezach organizowanych zarówno wewnątrz jak i w plenerze – głownie w urokliwym strumieńskim parku - zawsze w dużej liczbie korzysta z propozycji kulturalnych.

Ważnym aspektem jest również współpraca międzynarodowa z Czechami oraz Słowakami. Ośrodek kultury pozyskuje środki zewnętrzne w postaci zgłaszania udziału w konkursach grantowych oraz pisząc projekty do UE. W ramach tych działań młodzież realizuje niezwykle wartościowe, z wychowawczej perspektywy, akcje: m. in. pomoc starszym ludziom, upiększanie miejsca zamieszkania itd.

Bardzo mocnym punktem społeczności strumieńskiej są przedstawiciele sektora prywatnego, chętnie wspierający działania kulturalne zarówno organizacyjnie, jak i finansowo. Drzwi ośrodka kultury są szeroko otwarte dla wszystkich mieszkańców gminy, mających ciekawe pomysły, niezależnie od wieku i specyfiki zainteresowań, dlatego grono uczestników i odbiorców działań stale się powiększa. Rokrocznie organizowanych jest około 60 imprez ogólnych oraz dziesiątki turniejów, konkursów, wycieczek i innych zajęć adresowanych do uczestników działań świetlicowych, z których korzystają również osoby z samego Strumienia.

Grupy działające w MGOK w Strumieniu ( łącznie około 250 osób) oraz w świetlicach (w grupach oraz w działaniach codziennych łącznie około 300 osób):
• Dziecięca Grupa Plastyczna MALUSIE
• Młodzieżowa Grupa Plastyczna PALETA
• Grupa Taneczna BALECIK
• Taniec towarzyski pary zaawansowane (młodsze)
• Taniec Towarzyski pary zaawansowane (starsze)
• Taniec nowoczesny
• Grupa taneczna Freak out
• Trzy grupy tańca nowoczesnego w świetlicach
• Trzy grupy bębniarskie w świetlicach
• Sekcja instrumentalna
• Grupa fotograficzna C41 (młodsza i starsza)
• Sekcja Rękodzieła Artystycznego
• Próby grupy Mumio
• Amatorska Grupa Twórcza STRUMIEŃ
• Macierz Ziemi Cieszyńskiej
• Towarzystwo Śpiewacze LUTNIA
• Zespół Regionalny STRUMIEŃ
• Zajęcia joga kundalini

Stałe imprezy to m. in. WOŚP, Zlot Kolekcjonerów, Spotkania Motocykli Zabytkowych, Noc Andersena, Dobre Słowo-Dobry Dźwięk, Międzynarodowy Bieg Majowy, Dzień Dziecka, Staromiejska Wiosna (dni miasta), KINONAM – piknik filmowy, Dożynki Gminne, Jesienne Dorotki, Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej oraz wiele koncertów, wystaw, warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi, itp.

Świetlice Środowiskowe

Świetlice Środowiskowe należące pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu działają w następujących miejscowościach:
• Bąków
• Zbytków
• Zabłocie
• Drogomyśl
• Pruchna

Działalność świetlic skierowana jest do dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia, a także osób dorosłych, które chcą w różnorodny sposób współpracować z placówką. Profilem dominującym działalności jest organizacja czasu wolnego - przeciwdziałania zagrożeniom, pomoc w nauce oraz opieka stacjonarna. Jako placówki podlegające pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, realizują również zadania z zakresu kultury poprzez organizację:
• kółek zainteresowań dla dzieci i młodzieży;
• organizację imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych;
• warsztatów tanecznych, teatralnych, ceramicznych, fotograficznych, kulinarnych, itp.

Świetlice w miarę potrzeb i możliwości organizują oprócz powyższych form pracy, wycieczki i wyjazdy. W zeszłym roku dzieci mogły wypocząć w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach, zdobyć Górę Żar i sprawdzić się w parku linowym "Trollandia", a także szaleńczo bawić się w chorzowskim Wesołym Miasteczku. Ponadto zorganizowane zostały wyjazdy do kina, na lodowisko, na basen i na kręgielnię. Odbyło się również wiele międzyświetlicowych rozgrywek, konkursów i turniejów. Cyklicznie odbywają się Rozgrywki Piłki Nożnej Dziewcząt w Bąkowie, Halowe Rozgrywki Piłki Nożnej Chłopców, Mikołajkowe konkursy plastyczne oraz turnieje komputerowe, w tym roku rywalizowano rozgrywając grę FIFA 2008. Znaną i lubianą imprezą plenerową jest Dzień Niezapominajki organizowany przez świetlicę w Drogomyślu, na którym dzieci mogą bawić się biorąc udział w różnorodnych grach i zabawach oraz skakać na zamku dmuchanym. Tak samo dobrze uczestnicy świetlic mogli spędzić czas, na organizowanych po raz pierwszych Targach Domowych Przepisów Kulinarnych, na których samodzielnie, z niewielką pomocą Pań z kół Gospodyń przygotowywali wyśmienite potrawy, które potem podczas degustacji znikały w roześmianych buziach. Klimat nadchodzących świąt wszyscy mogli poczuć podczas organizowanej w Zbytkowie imprezy Mikołajkowej, na której uczestnicy świetlic zaprezentowali przedstawienie pt. "Znikający Mikołaj", dokonania grupy bębniarskiej oraz zespołu tanecznego. Organizacja tych ostatnich imprez możliwa była dzięki uzyskanej dotacji w ramach konkursu granatowego VI edycji programu Działaj Lokalnie pt. "Jajko na miękko to też pułapka". W trakcie jego realizacji zorganizowany został ciąg zajęć związanych z zasadami dobrego zachowania przy stole oraz właściwym odżywianiem. Sprawdzenie uzyskanych umiejętności nastąpiło w czterogwiazdkowej restauracji SPA hotelu Jawor. Nie był to jednak jedyny projekt grantowy, na który udało się pozyskać pieniądze. W projekcie Fundacji Wspomagania Wsi "Moja Wieś najpiękniejsza" dzieci zaplanowały i zrealizowały wraz z dorosłymi wiele działań porządkowych na terenie Pruchnej. Między innymi wysprzątały przystanki autobusowe, przy pomocy dorosłych odnowiły starą mapę miejscowości oraz zagospodarowały został nieużytek w miejsce którego powstał skwerek z ławeczkami.

W planach świetlic na rok 2010 znalazł się kolejny projekt, tym razem realizowany w ramach programu Równać Szanse. Przyznana dotacja posłużyła do zorganizowania cyklu warsztatów fotograficznych oraz trzydniowego wyjazdu na plenery fotograficzne do Lanckorony i Krakowa. Młodzież miała okazję do zapoznania się z tajnikami fotografii pod okiem Mariusza Gruszki, odwiedzenia Muzeum Fotografii, spotkań plenerowych z Łukaszem Łukasikiem i Agnieszką Kawą. Na zakończenie każdy z uczestników mógł wziąć udział w konkursie fotograficznym pt. "Obok mnie".

Działania świetlicowe co roku obfitują w dużą ilość warsztatów, wyjazdów, rozgrywek, konkursów, na które serdecznie zapraszają pracownicy świetlic.

Najnowsze ogłoszenia

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. More details…