Kocioł gazowy alternatywą dla "kopciucha"

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach. To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

Problem smogu w Polsce jest wciąż aktualny i nasila się w sezonie grzewczym. Wywołuje go przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenie powietrza pochodzące głównie ze spalania paliw w gospodarstwach domowych. Odpowiadają one za około połowę całkowitego wydzielania pyłów PM10 i PM2,5 oraz ponad 85% rakotwórczego benzo(a)pirenu1. Skutecznym sposobem walki ze smogiem jest wymiana przestarzałych, zasilanych węglem źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, efektywniej wykorzystujące spalane surowce. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się piece gazowe.

Zalety ogrzewania domu gazem
„Kopciuchy” można zastąpić wieloma nowoczesnymi urządzeniami. Do wyboru są wysokosprawne kotły olejowe, elektryczne, a także opalane biomasą lub ekogroszkiem. Jedną z najbardziej komfortowych w użytkowaniu, i jednocześnie ekologiczną, jest instalacja centralnego ogrzewania wykorzystująca gaz ziemny lub LPG. - Nowoczesne piece gazowe są bardzo efektywne. Sprawność kotła kondensacyjnego wynosi ponad 100%, podczas gdy realna sprawność starego urządzenia węglowego często jest niższa niż 50%. To oznacza, że przy eksploatacji pieca zasilanego węglem tracimy połowę lub jeszcze więcej energii zawartej w paliwie - podkreśla Anna Sawicka, Główny Specjalista ds. Rozwoju Strategii Ekologicznej w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Instalacja na gaz wyróżnia się dodatkowo wysokim stopniem automatyzacji, przez co w zasadzie nie wymaga obsługi. Emisja zanieczyszczeń jest znacznie mniejsza niż w przypadku spalania węgla. Duży atut tych systemów to czystość – nie powstają odpady takie jak pył czy popiół.

Wybierz odpowiedni kocioł gazowy
Chcąc wymienić ogrzewanie na gazowe, należy w pierwszej kolejności sprawdzić możliwość podłączenia budynku do infrastruktury przesyłowej. Jeśli w naszej okolicy nie ma gazociągu, rozwiązaniem będzie instalacja kotła zasilanego gazem płynnym (LPG), magazynowanym w specjalnym zbiorniku zewnętrznym. Następny krok to wybór konkretnego modelu urządzenia.
Na rynku dostępnych jest wiele kotłów, a podstawowy podział dotyczy przeznaczenia źródła ciepła. W pierwszej kolejności decydujemy się na tzw. rozwiązanie jedno lub dwufunkcyjne. Zarówno kocioł jednofunkcyjny, jak i dwufunkcyjny służy do ogrzewania budynku (centralnego ogrzewania, potocznie: c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Oba urządzenia różnią się sposobem podgrzewania c.w.u. i jej dostępną ilością (wydajnością)2 oraz: umiejscowieniem źródła ciepła (piece stojące albo wiszące), mechanizmem działania (tradycyjny bądź kondensacyjny), a także konstrukcją paleniska, która pośrednio decyduje o lokalizacji i typie instalacji (do wyboru: otwarta lub zamknięta komora spalania). Kotły o budowie kondensacyjnej wymagają zainstalowania oprzyrządowania z dodatkową powłoką

1 Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 2013 – 2014 w układzie klasyfikacji SNAP i NFR, Raport podstawowy; Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2016.
2 https://kotly.pl/jaki-kociol-wybrac-jednofunkcyjny-czy-dwufunkcyjny/

antykorozyjną, zaś typ komory wymusza zadbanie o odpowiednią wentylację. Kotłownia
(zwłaszcza jej kubatura i wentylacja) musi spełniać wymagania rozporządzenia w sprawie
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz polskiej
normy w tej sprawie. Ważne jest również dostosowanie pomieszczenia do wymagań
producenta urządzeń.

Finansowanie ogrzewania gazowego
Przy wyborze konkretnego kotła gazowego należy uwzględnić cenę urządzenia i późniejsze
koszty ogrzewania. - Najbardziej ekonomiczne, a co za tym idzie, prowadzące
do długofalowych oszczędności, są piece kondensacyjne, które średniorocznie mogą
być efektywniejsze od zwykłych nawet o 15-20%. Choć sam koszt zakupu takiego urządzenia
to nawet dwukrotność ceny kotła konwencjonalnego, warto czasami zapłacić więcej,
aby potem cieszyć się niższymi wydatkami eksploatacyjnymi. Inwestycja może się zwrócić
już po 4 latach - zaznacza Anna Sawicka.

W związku z dużym problemem zanieczyszczenia powietrza w Polsce oferowanych jest wiele
programów zachęcających gospodarstwa domowe do wymiany źródła ciepła na bardziej
ekologiczne. Należy do nich m.in. program „Czyste Powietrze”, finansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od tego roku dostępna
jest ulga termomodernizacyjna na wymianę źródła ciepła. Warto zorientować się, czy nasza
gmina nie proponuje dodatkowego dofinansowania w ramach walki ze smogiem. Część
środków można pozyskać z banków, np. BOŚ oferuje dedykowane, łatwo dostępne kredyty
na inwestycje proekologiczne. Szczególnie preferencyjne warunki adresowane są do
obecnych klientów PGNiG, w ramach współpracy nawiązanej przez obie instytucje pod hasłem
„Pełnym Oddechem”.

Autor

damiano

Administrator portalu www.strumien.com

Najnowsze ogłoszenia

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. More details…