Aktualizacja planów przebiegu linii kolejowej CPK

Początkiem sierpnia w Jastrzębiu Zdroju projektanci działający na zlecenie spółki CPK (Centralny Port Komunikacyjny) projektujący przebieg kolei dużych prędkości (KDP) przedstawili aktualne , trasowane (projektowane wstępnie) przebiegi tych linii przedstawicielom władz gminnych. Zaproszeni byli przedstawiciele gmin przez które przebiegać mają linie KDP, w tym przedstawiciele naszej gminy. W spotkaniu udział wzięli Przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu Czesław Greń i Zastępca Burmistrza Strumienia Włodzimierz Cybulski.

W ramach projektowanych nowych sieci kolejowych przewiduje się odcinek łączący Jastrzębie –Zdrój z Chybiem i linią kolejową nr 93. Połączenie to przebiegać ma przez Zabłocie, Drogomyśl, Bąków, Pruchną wzdłuż istniejących torów. Wskazano wstępnie trzy nowe trasy przebiegu przez Bąków – Rychułd oraz w części przez Pruchną, Pielgrzymowice w kierunku Jastrzębia-  Zdroju, z których wybrana ma być docelowo jedna optymalna ze względów technicznych, ekonomicznych, środowiskowych trasa.

 

Po spotkaniu w Jastrzębiu lider projektu poinformował gminy, że odbędą się spotkania konsultacyjne z przedstawicielami każdej gminy z osobna. Spotkania te mają odbywać się sukcesywnie począwszy od miesiąca września, w ich trakcie ma toczyć się dyskusja nad przyjętymi wstępnie przebiegami tras. 

 

Lider projektu przewiduje po odbyciu wszystkich spotkań z gminami prace nad przygotowaniem wariantu do konsultacji z mieszkańcami gmin. Konsultacje te przewidywane są do przeprowadzenia w IV kwartale 2020 r. bądź w I kwartale 2021 r.

 

Studium wykonalności całego projektu ma być opracowane w terminie do końca 2021 r. Dopiero ten dokument będzie stanowił podstawę formalno-prawną do przeprowadzenia procedur środowiskowych i budowlanych, w których czynny udział mogą wziąć zainteresowani mieszkańcy, w tym dokumencie wyznaczony winien być już tylko jeden wariant przebiegu.

Źródło: UM Strumień

Autor

damiano

Administrator portalu www.strumien.com

Najnowsze ogłoszenia

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. More details…