Jaka działka w górach?
Dwa podstawowe pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć przed szukaniem działki na sprzedaż, to czy ma ona służyć zaspokojeniu naszych własnych potrzeb, czy chcemy ją kupić w celach inwestycyjnych, oraz czy dom, który chcemy na niej postawić, ma być całoroczny, czy może będzie wykorzystywany tylko przez krótką część roku.
Jeśli sami chcemy korzystać z domu, który postawimy na działce, powinniśmy jej lokalizację dobrać do naszych preferencji. W innych rejonach będziemy szukać działki pod kątem łatwego dojazdu w zimie na stoki narciarskie, inne rejony mogą być bardziej atrakcyjne pod kątem pieszych wędrówek lub jazdy na rowerze górskim. Jeszcze inne lokalizacje powinniśmy brać pod uwagę, jeśli zamierzamy w domu spędzać dużo czasu i zależy nam na pięknych górskich widokach i atrakcyjnych wschodach i zachodach słońca. Jeśli nastawiamy się na najem, to lokalizację warto dobrać pod kątem turystów, z uwzględnieniem różnych form aktywności.
Jeśli nie mamy ograniczeń co do rejonu kraju, to warto pamiętać, że góry rozciągają się praktycznie wzdłuż całej naszej południowej granicy, a poszczególne pasma znacznie różnią się swoim charakterem.
Budowa domu na zboczu
Działka w górach zlokalizowana na zboczu zapewnia piękne widoki, których nie zasłonią nam domy sąsiadów. Budowa domu na pochyłym terenie jest jednak trudniejsza i bardziej kosztowna.
Jeśli nachylenie nie jest duże, to może wystarczyć wyrównanie terenu pod samym budynkiem. W innym przypadku konieczne będzie opracowanie indywidualnego projektu i przygotowanie odpowiednich fundamentów. Proces zakupu takiej działki warto zacząć od badań geologicznych, które określą rodzaj gruntu, pomogą wybrać odpowiednią technologię i oszacować koszty.
W przypadku działki w górach często konieczne jest przygotowanie odpowiedniego drenażu, który odprowadzi wodę, aby nie podsiąkała pod budynek. W górach mamy często do czynienia z intensywnymi opadami deszczu oraz wodą z roztopów.
Użytkowanie domu na działce w górach
Utrzymanie domu w górach może być bardziej wymagające niż w innych regionach. Ze względu na ostrzejszy klimat musimy być przygotowani na groźne zjawiska atmosferyczne, takiej jak ulewne deszcze, silny wiatr, niskie temperatury, czy obfite opady śniegu. Może się zdarzyć, że dojazd do domu w okresie zimowym będzie utrudniony lub sami będziemy musieli zadbać o odśnieżenie ostatniego odcinka od drogi głównej do naszej nieruchomości.
W projekcie domu warto uwzględnić efektywne i niezawodne ogrzewanie, a także rozwiązania awaryjne, takie jak np. dodatkowe źródło zasilania na wypadek przerwy w dostawie energii. Może to być istotne, szczególnie jeśli dom będziemy użytkować na co dzień, a nie sporadycznie.
Ograniczenia w budowie na działce w górach
Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla interesującego nas terenu lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o warunkach zabudowy. Na podstawie tych dokumentów będziemy mogli stwierdzić, czy na działce będzie możliwa budowa, oraz jakie warunki musi ona spełnić. Dodatkowe ograniczenia mogą wystąpić, jeśli działka jest położona w sąsiedztwie terenów chronionych takich jak parki narodowe, krajobrazowe lub rezerwaty przyrody. W polskich górach nie brakuje tego typu obszarów, a budowa domu jednorodzinnego w ich otulinie może być zabroniona.
Bardzo istotną rzeczą jest uzbrojenie działki. Absolutne minimum to przyłącze energetyczne i wodociągowe. Brak możliwości doprowadzenia ich do granic nieruchomości skutecznie uniemożliwi nam budowę domu. Jeśli w domu w górach będziemy mieszkać przez większą część roku i zamierzamy z niego pracować, to bardzo ważny będzie dla na również szybki internet. Warto sprawdzić, jakie mamy możliwości na danym terenie.
Działka w górach jako inwestycja
Zakup działki w górach możemy traktować również jako inwestycję. Atrakcyjne działki w górach z dobrą lokalizacją i pięknym widokiem na pewno nie będą tracić na wartości. Możemy więc założyć, że za kilka lat będziemy mogli ją sprzedać z dobrym zyskiem. Przed zakupem warto dodatkowo sprawdzić, jakie są planowane inwestycje, które mogą wpłynąć na wartość działki. Jeśli planowane są nakłady na rozwój infrastruktury drogowej lub obiektów sportowych i rekreacyjnych to wartość naszej działki w górach będzie rosnąć.
Jeśli planujemy budowę domu, ale nie będziemy w nim mieszkać przez cały czas, to warto go wynajmować. Jeśli nie będziemy mieli czasu, aby samemu zarządzać najmem, to bez problemu znajdziemy specjalistyczną firmę, która za nas zadba o odpowiednią reklamę, kontakty z gośćmi oraz utrzymanie nieruchomości w czasie naszej nieobecności.
Zakup działki w górach może być bardzo opłacalny, pod warunkiem że będzie przemyślany i wcześniej upewnimy się co i na jakich zasadach będziemy mogli na niej wybudować.
art.sponsorowany